Metabolizm - jestem w stanie powiedzieć, że każdy kiedyś słyszał to słowo. Ale co to właściwie jest? Jak on działa? Czy można na niego wpłynąć?
Na każdym kroku, a w szczególności w świecie fitness można usłyszeć że ktoś ma szybki lub wolny metabolizm. Zazwyczaj jak to słyszymy, to mamy na myśli masę ciała. Ktoś kto jest szczupły ma szybki metabolizm, a ktoś kto boryka się z nadwagą ma wolny metabolizm. Często tak jest ale nie do końca jest to prawda, jednakże pod tą definicją kryje się o wiele więcej informacji. W tym artykule przedstawię czym on właściwie jest.
U każdego człowieka w organiźmie wszystkie reakcje chemiczne zachodzą w innym tempie i z tego oto tytułu też się przyjęło mówić: „szybki metabolizm” lub „wolny metabolizm”. Spore znaczenie na tempo naszego metabolizmu ma genetyka. Jeden będzie ją zachwalał, drugi przeklinał. Niestety. Ale wcale nie oznacza to, że jeśli nasza genetyka ma zakodowane wolny metabolizm, to nie możemy go w żaden sposób przyspieszyć. Wszystko jest możliwe więc jak najbardziej przyspieszyć metabolizm również można, choć zadanie to nie należy do najprostszych. Istnieje wiele elementów, dzięki którym możemy regulować tempo metabolizmu. Co to będzie?
1. SPORT
Zdecydowanie najważniejszym i najskuteczniejszych czynnikiem który przyspieszy metabolizm jest aktywność fizyczna, mówiąc wprost uprawnienie sportu.
Gdy spojrzymy na piłkarzy, siatkarzy, pływaków to nie są oni otyli. Każdy jest w świetnej formie.
Czy to znaczy że musimy uprawiać jakiś sport który wymieniłem powyżej? Oczywiście, że nie.
Bardzo dobrą formą sportu będą np ćwiczenia typu cardio, które pozwalają na spalenie dużej ilości kalorii, ćwiczenia interwałowe które są ciężkie, ale metabolizm podkrecają bardzo dobrze. Innego typu ćwiczeniami mogą być np. ćwiczenia na siłowni, jazda na rowerze, bieganie, squash, czy boks.
2. ODŻYWIANIE
Metabolizm można również przyspieszyć poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Mimo, że nie będzie to już miało tak mocnego efektu jak uprawianie sportu, to odpowiednie odżywianie przy jednoczesnej odpowiedniej podaży kalorii, spowoduje przyspieszenie metabolizmu.
Produkty, które wpływają na zwiększenie metabolizmu to np.: zielona herbata, ostre przyprawy typu chilli, papryczka chili, imbir, kawa, kurkuma.
3. SEN
Kolejną istotną kwestią będzie sen. Jest on ważny w regulowaniu metabolizmu. Jest takie pojęcie jak zegar biologiczny. Czym on jest? Chodzi o nasze funkcjonowanie całodzienne. Rano gdy się budzimy, nasz metabolizm będzie najszybszy. Organizm zaczyna "rozpalać w piecu", jesteśmy gotowi do działania. Rano również nasz kortyzol (potocznie zwany hormonem stresu) jest na bardzo wysokim poziomie, a on też ma coś do powiedzenia względem naszego tempa metabolizmu. W momencie gdy nasz zegar biologiczny jest rozchwiany np. przez pracę na 3 zmiany, wtedy i nasz metabolizm będzie zaburzony. Organizm nie będzie w stanie się przyzwyczaić do naszego trybu, bo każdego tygodnia jest on inny. W tej sytuacji organizm nie wie czy ma się wyciszać bo czas na sen, czy może wręcz odwrotnie i zacząć działać na wysokich obrotach. Podsumowując te kilka zdań w szybki i prosty sposób: Źle i nieregularnie śpisz - gorszy i wolniejszy metabolizm, dlatego warto o sen zadbać żeby był dobrej jakości.
Warto też zaznaczyć, że wraz z wiekiem prędkość przemian metabolicznych zwalnia, dlatego osoby starsze będą miały wolniejszy metabolizm.
4. HORMONY
Człowiek ma ich wiele. Tak naprawdę to za wszystko one odpowiadają w większym bądź mniejszym stopniu. Wpływają na nasz nastrój, sen, masę mięśniową, tkankę tłuszczową, a co najważniejsze czy jesteśmy mężczyzną (testosteron) czy kobietą (estrogen). Na wpływ metabolizmu mają m.in.:
a) Testosteron - będzie miał wpływ na naszą masę mięśniową, a im więcej masy mięśniowej tym nasz metabolizm będzie szybszy.
b) tarczyca - osoby z niedoczynnością tarczycy mają o wiele wolniejszy metabolizm niż osoby z poprawną pracy tego gruczołu. Leki od lekarza, jod czy omega 3 w takiej sytuacji na pewno pomogą w pracy tarczycy i przyspieszą metabolizm
c) insulina - bardzo ważny hormon który reguluje poziom cukru we krwi i dostarcza glukozę do komórek. Osoby, które mają np. insulinooporność będą się borykały ze zwiększoną masą ciała i wolniejszym metabolizmem.
d) estrogen - Główny żeński hormon który w nadmiarze spowoduje zatrzymanie wody w organiźmie. Produkowany jest też przez tkankę tłuszczową. Osoby ze sporą ilością tkanki tłuszczowej będą miały większą ilość tego hormonu. Natomiast mężczyźni w momencie gdy będą mieć więcej estrogenu poprzez zbyt dużą tkankę tłuszczową, automatycznie ich poziom testosteronu maleje co finalnie spowoduje wolniejszy metabolizm. Z racji tego, że jest to główny hormon kobiecy (mężczyźni też go posiadają), a dodatkowo kobiety mają znikome ilości testosteronu, to sprawi, że kobietom będzie trudniej przyspieszyć metabolizm, zrzucić zbędne kilogramy, czy zbudować masę mięśniową.
e) kortyzol - hormon wytwarzany w nadnerczach. Jego głównym zadaniem jest rozbudzenie organizmu po śnie. Wydzielany jest mocno w sytuacjach stresowych i załącza się tryb w organiźmie "walcz i uciekaj". Powoduje, że mamy szybszy metabolizm. W momencie gdy mamy go zbyt mało, będziemy mieli mało energii, gorzej się będziemy czuć i możemy odczuwać ciągle zmęczenie i finalnie będziemy mieć wolniejszy metabolizm.
Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie, sprawdź ofertę "Trener personalny Poznań"